Barion Pixel
HU / EN

Hegyikristály – színtiszta jég, mely soha el nem olvad

 

Az igazi hegyikristály ékszerek eredete

 

A hegyikristály a legtisztább ásvány a kvarcok között. Légies, csillogó és átlátszó, nem csoda, ha drágakőként is gyakran alkalmazzuk. Közkedvelt ékszer alapanyag mind csiszolatlan, mind roppantott formában, népszerűsége pedig a kora középkor óta töretlen. Éteri tisztaságát és a mélyéből visszaverődő fények játékát nézve óhatatlanul szárnyra kél a képzelet. Misztikus szépsége ugyanúgy megihlette az ókori görögöket, mint a huszadik század fantasy íróit. Természetesen a mi kínálatunkból sem hiányoznak a hegyikristály ékszerek.

 

A hegyikristály legendája

 

A hegyikristály valójában nem más, mint szilícium-dioxid. Azonban e kevéssé költői képlet tovább boncolása helyett érdemesebb a kifejezés etimológiája körül kapargatnunk a felszínt. A név ugyanis az ókori görögöktől ered, akiknek köztudomásúan mindenre megvolt a maga elmélete, többek között arra is, hogyan jöhet létre egy olyan varázslatos természeti forma, mint a hegyikristály. A történet szerint Európa legmagasabb hegységének égbenyúló, fagyos csúcsain születik a hegyikristály. Itt a felhőkbe vesző csipkés hegyormok halálos hidegében megszilárdul a víz, magába zárva a zord táj tisztaságát. Így aztán az átlátszó, víztiszta kőnek a kristallos nevet adták, ami nemes egyszerűséggel jeget jelent az ókori görögök nyelvén.

 

alpok-hegyikristaly-hazaja-blog-pic002

 

A hegyikristály vadászok ősi mestersége

A történet valóságalapját igazolja, hogy az Urál, Brazília, Madagaszkár és India mellett máig itt, az Alpokban találhatók a hegyikristály legjelentősebb lelőhelyei. A titokzatos kristályok felkutatása azonban a maga nemében is külön misztikus tudomány. Családokon belül öröklődik a kristálykeresés hagyománya. Apáról fiúra, szülőről gyermekre száll, miként lehet a különleges ásványt rejtő kisebb üregekre és a nagyobb kristálypincékre bukkanni. A konkrét helyeket, útvonalakat és évszázados technikákat természetesen titok övezi. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy mikor olvadásnak indulnak a gleccserek és a jég is visszahúzódik, a tavasz első sugaraival a hegyikristály vadászok is megérkeznek az Alpok mély szurdokvölgyeibe. Érintetlen szakadékokban, vízmosásokban, üregekben kutatnak egy-egy rejtélyes csillanás után, hogy az olvadástól láthatóvá vált kristályok elvezessék őket akár egy olyan rejtett kristálybarlangig is, melyet korábban még sosem ragyogott be a napfény.

 

Ez mind hegyikristály!

A hegyikristályok családja igen népes, és nem mindegyik követi a klasszikus “jégbe fagyott” küllemet. A tejkvarc, ahogy a név is találóan utal rá, egy átlátszatlan, opálos, még ki nem kristályosodott változat, így ezt a fehér hegyikristályt hókvarcnak is nevezik. Ezzel szemben az íriszkvarcon szivárványszerű ragyogást láthatunk, ami úgy jön létre, hogy a hegyikristályt hirtelen magas hőmérsékletre hevítik, majd ugyanilyen gyorsan lehűtik. Az eljárás következtében a felületén mikrorepedések keletkeznek, ez okozza a különleges fénytörést. A família egyik különleges tagja a rutilkvarc, amelyet arany színe miatt Vénusz-hajnak is szoktak hívni. De további színekben is pompázhat a hegyikristály, létezik zöld mohakvarc, mandarinkvarc, kék kvarc, illetve pirosas-bordós foltokat tartalmazó harlequinkvarc is.

Hegymély fénye karkötő

Kristály Fókusz nyaklánc

Viszont mi nem az?

Hegyikristály kapcsán gyakran botlunk tévesen a rajnai kavics (rhinestone) vagy a Bristol kő kifejezésekbe. Bár elterjedt félrefordítások, az elnevezések a strasszkövet jelentik, nem a hegyikristályt. A manapság szintén népszerű strassz lényegében véve magas ólomtartalmú üveg, különleges fénytörését is ennek köszönheti, de pont ezért nevezik kristályüvegnek is. Egy 18. századi elzászi ékszerész, Georg Friedrich Strass nevéhez fűződnek az első strasszkövek , aki gyémántok helyett alkalmazta őket . A fényük azonban sokkal hamarabb megkopik, mint egy valódi drágakőé. Pontosan azért, mert nem olyan ellenálló a felületük, mint a valódi gyémánt vagy a hegyikristály esetében.

 

Miért a hegyikristály az egyik legnépszerűbb ásvány a középkor óta?

A hegyikristály leggyakoribb felhasználási területei az ékszeriparhoz kapcsolódnak: készülhet belőle hegyikristály medál, nyaklánc, fülbevaló, karkötő és gyűrű, de marokkőként vagy talizmánként is magukkal hordják egyesek. Alkotóink is előszeretettel dolgoznak vele. Ha kíváncsi vagy a kezük munkájára, nézz körül bátran a Merch Hunter hegyikristály ékszerei közt is! Gyémánt pótlására kifejezetten gyakran alkalmazzák, mivel olcsóbban lehet hozzájutni és könnyebben csiszolható, megjelenésében mégis ugyanazt az eleganciát tükrözi. Ha pedig ez a célunk, mesterséges úton is lehet színezni, így még több variációban alkalmazható. A hegyikristály azonban nem csak ékszerként, kiegészítőként vagy dísztárgy alapanyagként remekel. A teljesen átlátszó, zárványmentes formáit az optikában használják, például gépekbe csiszolnak belőle lencsét. Mellesleg erre a lehetőségre anno a görögök is rájöttek, szent tüzek meggyújtásakor olykor hegyikristály lencsékkel erősítették, fókuszálták a napfényt.

 

hegyikristaly-ekszerek-rock-crystal-jewelry-blog-pic005

 

Mi a közös a magyar koronaékszerekben és a varázspálcákban?

“Híres” hegyikristályért nem kell a szomszédba mennünk, ugyanis a magyar királyi jogar fejének nem más az alapja, mint egy ökölnyi méretű mívesen faragott hegyikristály.  65 milliméter magas, 73 milliméter széles, és három oroszlánszerű alak vésete díszíti. A jogar az igazságosság és a jogszerű ítélet jelképe, melyhez nagyon jól illik a tiszta hegyikristály, ráadásul ugyanolyan szikrázó a fénye, mintha gyémántból lenne. Az uralkodók hatalmi jelképei mellett a fantasy zsáner varázspálcái, varázsbotjai is a hatalom fókuszát testesítik meg vagy segítik elő. Nem ritkán valamilyen drágakő vagy más mágikusnak vélt alapanyag bevonásával készülnek, akár egy unikornisszőr és tiszafa pálcáról, akár egy csontokkal, tollakkal, rúnákkal ékesített druida botról beszélünk. Bár szó szerint nem szerepel a regényben, de feltételezhetjük, hogy Tolkien: Gyűrűk ura című regényében Gandalf második botjának tetején is egy hegyikristály lehetett. Ennek tiszta fényével világította be a varázsló Mória bányájának sötét tárnáit és vezette végig rajtuk a Szövetséget. A bot végül a balroggal folytatott küzdelem során semmisült meg.

 

kristalygomb-hegyikristaly-pic004

 

A különleges ásvány egy másik elterjedt mágikus eszközt is megihletett, ez pedig a boszorkányok ikonikus kristálygömbje. A ködösülő, avatatlanok számára olvashatatlan varázsgömb a jövőbelátás illetve a transzcendens érzékelés eszköze, mely a jogar szimbolikájához hasonlóan szintén a rejtőző igazságot vagy mélyebb összefüggéseket hivatott felfedni.

 

 

Hogy jelenik meg a vallásokban?

A japánok és a buddhisták a béke, a kiegyensúlyozottság és a tisztánlátás értékeit kapcsolják ehhez az ásványhoz. A tibetiek vallásában kiemelt szerepet kapott, gyakran alkalmazzák a meditációk során, például imafüzér (mala) formájában, akár más kövekkel kombinálva. A hegyikristályról elsősorban a tisztaságra, harmóniára, egészségre asszociálnak az emberek, ezért vannak, akik gyógyító, energetizáló hatású kőként tekintenek rá.

Hozzászólás írása