Barion Pixel
HU / EN

Rózsakvarc – nem csak Barbie-knak

Miért különleges a rózsakvarc?

A rózsakvarc hamvas kristályainál keresve sem találhatnánk nőiesebb ásványt, számos feminin minőséget társítanak hozzá. Tartogat a tüzetes szemlélő számára azonban néhány kevésbé ismert tulajdonságot és akad pár különleges változata is. Gyakori előfordulásának hála az ókori egyiptomiak és görögök mitológiájukba szőtték, de a leghíresebb rózsakvarc példányok huszadik századi névadóit is inspirálták a rózsaszín árnyalatok.

 

Rózsás hangulatban

 

A rózsakvarc a féldrágakövek közé tartozik, az acháthoz hasonlóan a kalcedon ásványok, vagyis a mikrokristályokból álló kvarcok népes családjának a tagja. Színe széles skálán mozog, a nőies, egészen halvány rózsaszíntől akár az élénkebb pinkig terjedhet. Nevét is a rózsás árnyalatról kapta, amely – a kő tisztaságától függően – időnként fakó lilás vagy sárgás részekkel egészül ki. Ezek az árnyalatok a kvarc titán és mangán tartalmának köszönhetők. Színe nem mindig egyenletes, akadnak foltos, opálos részek is az ásványban rejlő apró zárványoknak köszönhetően. Egyaránt remekül illik az aranyhoz, az ezüsthöz és a rézhez, ami különösen alkalmassá teszi szebbnél-szebb ékszerek készítésére.

 

Angyalhaj szett

Marokkó könyvékszer

Nem minden rózsakvarc, ami fénylik

 

A rózsakvarc viszonylag nagy mennyiségben fordul elő a természetben, így nem számít sem ritka, sem drága ékszer alapanyagnak. Jelentősebb kitermelési helyei Brazília, Dél-Afrika, India, Ausztrália és Madagaszkár, de megtalálható Namíbiában, Mozambikban és az Amerikai Egyesült Államok területén is. Mesterségesen, laboratóriumi körülmények között is előállítható, de az ilyen “szintetikus” rózsakvarc elvétve kerül csak ékszerészeti felhasználásra. Az avatatlan szem számára összetéveszthető a halvány ametiszttel, a zafír, a turmalin, valamint a topáz rózsás változataival, illetve színezett üveggyöngyöket is próbálnak időnként rózsakvarcként eladni.

 

Borsószem hercegkisasszony

 

A rózsakvarc egyik ritka, élénkebb színű változatát egyes kutatók pink kvarcként emlegetik, amely, bár megjelenésében egészen hasonló, fizikai tulajdonságaiban némileg különbözik névrokonától. A pink kvarcban ugyanis a színezetet nem titán és mangán, hanem alumínium és foszfor jelenléte okozza. Transzparensebb, viszont sokkal érzékenyebb az erős ultraviola sugárzásra a rózsakvarcnál, amelytől sajnos elveszíti élénk színét.

Ha már a sugárzásoknál tartunk, nem árt észben tartani, hogy a rózsakvarc hőérzékeny. Színe erős fény hatására kifakulhat és teljesen áttetszővé válhat. Intenzív röntgen- vagy UV-sugárzás következtében pedig barnás árnyalatot ölthet. Az említettek miatt különösen fontos, mikor és hogyan viselünk rózsakvarc ékszert: tűző nyári napokon például egyáltalán nem ajánlott. Tároláskor lehetőleg tartsd sötét, nap- és UV-fénytől óvott helyen, mint egy ékszerdoboz, hogy megőrizze ragyogó színét.

 

rose-quartz-cubes

 

 

Optikai tuning

 

Szerkezetében ritka alkalmakkor szabályos, hatágú csillagok rajzolódnak ki vékonyan. Ez a különleges fényvisszaverődés a hosszúkás, szimmetrikus mintázatba rendeződő rutil kristályoknak köszönhető, amelyek lényegében titán-dioxidból állnak. A jelenséget aszterizmusnak keresztelték, és nem csak a rózsakvarc esetében, hanem egyes zafíroknál is előfordul.

Azonban rejteget ám a rózsakvarc más sziporkát is. Ha a Tyndall-fényszórás nevével nem, magával az optikai fenoménnal biztosan találkoztál már. Ezt csodálod meg például akkor, ha a felhők között egymástól jól elkülöníthető, mennyei pászmákban hatol át a nap, vagy ha a lombkorona susogó levelei közt éles fénysugarak szűrődnek át. A rózsakvarc esetében a Tyndall-fényszórás ráadásul igazán különleges módon nyilvánul meg. A megfelelő szögből érkező fény törése ugyanis kékké varázsolja a máskülönben rózsaszín követ. Elsősorban a Madagaszkárról származó változatokra jellemző ez a szemet gyönyörködtető tulajdonság.

 

Legendás istennők köve

 

Az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb istensége Ízisz, az anyaistennő: a nőiség és a termékenység istennője. Ahogy a mai nők csennek ötletet smink videókból és magazinokból, úgy az évezredekkel ezelőtt élt egyiptomi nők is szívesen lesték volna el a karizmatikus istennő szépészeti rutinját. A történet szerint Ízisz kedvelte a folyók agyagjában rejlő rózsakvarcokat, és a bőrápolásra ma is jellemző körkörös mozdulatokkal masszírozta velük az arcát. Távozáskor állítólag egy követ hullajtott az égből arra a helyre jelölőként, hogy könnyen visszataláljon a következő tisztítókúra alkalmával. Példáját követve úgy tartották, hogy rózsakvarccal történő masszírozás feszessé és fiatallá varázsolja a bőrt, ez a teória pedig a mai napig tartja magát. Gondoljunk csak a nagy népszerűségnek örvendő belőle készült arcrollerekre.

A görög mitológiában a rózsakvarc egy szerelmi tragédia terméke. A halandó Adonisz olyan vonzó férfi volt, hogy felkeltette Aphrodité figyelmét, a szerelem istennőjének egyik szeretőjeként pedig nemsokára kivívta a felszarvazott hadisten, Árész ellenszenvét is. Árész vadkanná változott, és féktelen dühében halálosan megsebezte Adoniszt. A kétségbeesett Aphrodité haldokló kedveséhez sietett, és átgázolva a bokrokon, egy vadrózsa tüskéjével megvágta magát. Vére keveredett a haldokló Adonisz vérével és egy hegyikristályra hullott, rózsaszínre festve az ásványt. Zeusznak végül megesett a szíve az elválasztott szerelmeseken, így Adonisz minden év felét Aphroditéval töltheti, míg a másik felét a Holtak birodalmában. Így lett a görögöknél a rózsakvarc a kiteljesedett, elvesztett, majd újjászületett szerelem szimbóluma.

 

rosequartz-sakura

 

A leghíresebb rózsakvarcok

 

Gyakorisága miatt ritkán találkozni vele gyűjtői kollekciókban. Olyan látványos kristály alakzatokat viszont, amik az ametiszt esetében például jóval megszokottabbak, csak kivételes esetekben alkot. Az ilyen rózsakvarc példányok eszmei értéke meglehetősen magasra rúg. Köztük sokáig az a Van Allen-öv nevezetű bírt a legnagyobb hírnévvel, amelyet a Smithsonian Természettudományi Múzeumban őriznek. A hatalmas füstkvarcot élénk pink rózsakvarcok ölelik körül, hasonlóan ahhoz a csokornyakkendő vagy hagymahéj formához, ahogy a mágneses sugárzási övek keretezik a Földet. Nevét is erről a hasonlóságról kapta.

A Föld körüli mágneses öveket együttesen ugyanis Van Allen sugárzási övezetnek, röviden Van Allen-övnek nevezik, a holland származású James Van Allen után. A jelenséget ugyan közvetlenül nem ő fedezte fel. Az első amerikai műholdak mérési adatai alapján derült fény a sugárzási övekre az ötvenes évek végén. Ám az, hogy rendelkezésre álltak a felfedezéshez szükséges mérési adatok, kizárólag annak köszönhető, hogy Van Allen ragaszkodott egy Geiger-Müller-számlálóhoz a műhold fedélzetén. A több, mint 4,5 kilós füst- és rózsakvarc telep ekkortájt került az amerikai piacra, így a friss tudományos felfedezés ihlette a névadást is. Hirtelen népszerűségéhez nagyban hozzájárult, hogy 1963-ban potom 9500 dolláros eszmei értékkel az amerikai Lapidary Journal címlapján kiáltották ki “a világ legpompásabb rózsakvarc kristályának”.

Az ikonikus Van Allen-öv azonban bő fél évszázad után kihívóra akadt egy hölgy “személyében”. Ennél a példánynál a füstkvarcok alkotta forma emberalakra hajaz, melyet afféle glóriaként ölel körbe egy élénk rózsakvarc gyűrű. Külleme mutat némi hasonlóságot Szűz Mária hagyományos ábrázolási módjával. A Rózsaszín Madonnaként elhíresült ásvány történetesen ugyanabból a bányából került elő, mint a Van Allen-öv, vélhetően szintén az ötvenes években, ám, hogy utána egészen a hetvenes évekig hol bujkált, izgalmas, de megválaszolatlan kérdés maradt. Jelentőségét csak egy 1997-es ásványkiállításon fedezték fel. Azóta azonban bőven behozta a “stílusos késést”, az összesen 39×20 cm-es darab rekordáron, több, mint 660 ezer dollárért talált gazdára egy 2013-as aukción.

 

 

A divatikon

 

Az ásvány kétségtelenül népszerű volt az ókorban. A fenti két kiragadott történet mellett számos ásatás támaszt bizonyítékokat erre. Az ókori Mezopotámia területén, valamint római és asszír leletek között is találtak rózsakvarccal készült ékszereket, talizmánokat és kisebb használati tárgyakat. A rómaiaknál a tulajdonjog megpecsételését is szimbolizálta, más kultúrákban a szerelem köveként tekintettek rá. Napjainkban elsősorban karkötőket, nyakláncokat, gyűrűket, medálokat, apróbb dísztárgyakat, marokköveket csiszolnak belőle.

Tónusa miatt a rózsakvarchoz általában női minőségeket és tulajdonságokat, valamint a szeretet, a szerelem, az empátia és a gyengédség érzéseit szokták társítani az ezotériában. Bár légies és elegáns, megjelenése közkedvelt volta ellenére nem emelte olyan irodalmi magasságokba, mint más ásványokat. Egyelőre eldicsekedhet azzal, hogy a Pantone cég, a világ stílusdiktátora, a 2016-os év egyik “hivatalos” színének választotta olvadó eperfagylaltra emlékeztető, nyugtató hatású pasztell árnyalatát.

Hozzászólás írása