Barion Pixel
HU / EN

Réz, a nélkülözhetetlen

Mitől igazi multitalentum a réz?

A nemesfémek mellett a réz az egyik legnépszerűbb fém az ékszerkészítők körében. Könnyen megmunkálható, és csodás narancssárgás-vöröses árnyalatokban játszó színvilága pompásan illeszkedik sokféle ásványhoz, anyaghoz és más díszítőelemekhez. Emellett van egy sor speciális tulajdonsága, amelyeket az élet számos területén kamatoztat az ipar, de használati tárgyainkban is gyakran visszaköszön.

 

A rézangyalát! Ez a réz mennyi mindent tud!

 

Rézágyú, rézfúvós, rézgálic, rézkarc, rézedény, rézkakas, rézbőrű, rézpénz, rézcső, berezel, rézvörös… Ebből a felsorolásból is látszik, hogy milyen sokféle formában van jelen és vesz körül minket a réz a mindennapjainkban. Évezredek óta használja az emberiség: ez volt az első fém a történelem során a vason kívül, amelyet nagyobb mennyiségben elkezdtek megmunkálni, könnyű alakíthatóságának köszönhetően. Ötvözeteinek, a bronznak és a sárgaréznek a felfedezése pedig a vasnál tartósabb tárgyak készítését tette lehetővé, mivel ezek nem rozsdásodnak (pontosabban csak nagyon lassan korrodálódnak). Ezért lett a réz többek között népszerű pénz alapanyag is. A réztárgyak készítését azonban az európai reneszánsz idején vitték tökélyre, és ennek hagyományai a mai napig fennmaradtak.

rez-pic001

Felhasználási területei egyre gyarapodtak az évszázadok során. Kiderült, hogy kiválóan vezeti a hőt és az áramot, ezért nagy szerepet kapott az elektrotechnikában. Réz nélkül nem lennének ilyen jó minőségű televíziók, rádiók, mobiltelefonok, számítógépek, elektromos háztartási eszközök, de járművek, világítás és légkondi sem. Elég csak felidéznünk, hogy is néz ki egy a kanyargós “rézkígyókkal” teli nyomtatott áramkör!

 

A réz felületén alig tapadnak meg a mikrobák, amit már 19. századi tudományos kutatások is igazoltak. Ezt a higiéniai tulajdonságot azonban már az ókorban felfedezték, az egyiptomiak, görögök, rómaiak és az aztékok réz vegyületeket használtak betegségek kezelésére, valamint fertőtlenítésre. Hippokratész például a nyílt sebeket és a bőrirritációt ápolta rézzel. A jó ellenálló képessége mellett emiatt a mai napig rézből készülnek a csővezetékek, és fontos szerepet játszik az egészségügyben és az élelmiszeriparban egyaránt. De nem csak használati tárgyaink miatt fontos anyag. Kis mennyiségben nélkülözhetetlen nyomelem az emberi szervezet és számtalan élőlény számára. További egyedülálló tulajdonságai, hogy a rézből és ötvözeteiből készült eszközök nem vetnek szikrát és nem is mágnesezhetőek. Így hát tűz- és robbanásveszélyes területeken, valamint ipari létesítményekben előszeretettel használt anyag.

 

Kelta Nagykereszt medál

Angyalhaj szett

Hegymély Fénye karkötő

Rézerdő Lelke medál

Hoppá, Réz(i)!

 

Egy apró érdekesség, hogy a réznek ugyanazt a szimbólumot adták az alkímiában, mint a Vénusz bolygónak: egy kör alatt kis kereszt, mely ismerős lehet a női mosdók ajtajáról. Az istennő és a kivételes fém kapcsolatát fénylő szépségük rejti, és a tény, hogy a mitológia szerint Aphrodité (illetve a rómaiaknál Vénusz) és a csillogó fém egyaránt Ciprus szigetén születtek. A sziget volt ugyanis a réz egyik legkorábbi lelőhelye, latin neve is innen ered: cyprium / cuprum. Ebből származik az angol copper. Tovább erősítette a szépség és a réz kapcsolatát, hogy az ókori görögök rézből készítettek tükröket. A magyar nyelvújítók eleinte rézanynak nevezték, a fém aranyszerű csillogására utalva, mi pedig ennek a szónak a rövidült alakját használjuk ma is.

 

Azon ritka fémek közé tartozik, amelyek a természetben tiszta formájukban is fellelhetők. A réz esetében ezt termésréznek nevezzük. Tonnás darabokat találtak az Amerikai Egyesült Államokban, de jelentősebb mennyiségben előfordul többek között Chile, Svédország, Németország, Olaszország és Oroszország területén is. Magyarországon a Mátrában, a Vértesben és a Velencei-hegységben bukkantak termésréz lelőhelyekre. Azonban nem tiszta formában, más elemekkel, például kénnel, klórral vegyítve is sokfelé megtalálható ércekben. A legjelentősebb rézércásvány a képen látható kalkopirit, amelyben vas és kén is jelen van. Az ismertebb ásványok közül a malachit és a türkiz rendelkezik még magasabb réztartalommal.

 

rez-pic003

 

Mivel az arany tiszta formájában túl puha, valójában a legtöbb aranyékszer is ezüsttel és rézzel ötvözve készül. A réz további, neves ötvözetei a sárgaréz (cinkkel), a bronz (ónnal) és az alpakka (nikkellel keverve). Nevezetes tulajdonsága, hogy hosszú időn keresztül szabad levegőn, illetve párás környezetben zöldes-szürkés patina réteg keletkezik a felületén, amit ismerhetünk a Budavári Palota vagy az Iparművészeti Múzeum kupolájáról, de a New Yorkban található nyolcvan tonna rézből készült Szabadság-szobor is ugyanezen okból pompázik zöld színben.

 

Hogyan bánj a rézből készült ékszereiddel?

 

Az említett elszíneződés miatt az ékszerkészítők gyakran dolgoznak antikolt rézzel, amely jól tartja a színét. Ezüstözött réz ékszereinket pedig legkönnyebben szódabikarbónával tisztíthatjuk. De ha valaki a sárga- vagy a vörösréz árnyalatát kedveli jobban, semmi vész, az ebből készült darabok házilag is gyorsan és egyszerűen megtisztíthatók némi meleg víz, só és ecet segítségével. Mártsd az ékszert ebbe az oldatba pár másodperc erejéig, amíg visszanyeri csillogó színét, aztán öblítsd le hideg vízzel és töröld át egy puha kendővel. Sose alkalmazd azonban, ha, antikolt rézből van az ékszer, netán kagyló vagy más mészkőtartalmú elem díszíti! Ez az oldat ugyanis könnyen tönkre teheti ezeket az elemeket. Ha pedig a becses darabnak bőr vagy textil részei is vannak, azokat szintén jobb, ha a lehető legkevésbé éri a tisztító folyadék.

 

rez-pic004

 

Már említésre került, hogy a réz nincs túlzottan oda a nedves, párás közegért, úgyhogy lehetőleg ne viseld fürdőben vagy sós-párás levegőjű tengerparton. Ami azt illeti, a fürdőszoba polcán sem ildomos rendszeres otthagynod ezeket a tárgyakat. Levétel után kézenfekvő, de az ékszer sokkal hálásabb lesz egy zárt ékszerdobozért. Emellett, igyekezd megóvni bármiféle fizikai hatástól, hiszen puhább, mint a nemesfémek: ne vágd zsebre, ne hajítsd lezseren a fiók vagy táska mélyére, ahol megkarcolódhat vagy eldeformálódhat, és ne aludj benne!

 

Az emberi bőrnek van egy jellemző kémhatása, ami egyénenként, élethelyzetenként változik. A réz pedig reagál rá, bizonyos kémhatás esetén a rézből készült ékszer “megfogja” a bőrt, nyomot hagy rajta. Van, aki sosem tapasztalja meg, van, aki csak alkalmanként. A jelenség mindenesetre teljesen természetes, semmilyen mérgező vagy káros hatása nincs, az elszíneződés pedig egyszerűen lemosható. Ettől eltérő viszont, ha valakinél adott fémek allergiás reakciót, bőrpírt, kiütést váltanak ki. A tiszta vörösréz esetében ez viszonylag ritkán fordul elő, elsősorban a nikkellel készült ötvözetek szoktak gondot okozni. De az ördög nem alszik! Mielőtt vásárolsz, mindenképpen olvasd el egy-egy ékszer leírásánál, hogy milyen alapanyagokból készült!

 

Hozzászólás írása